Wczytuję dane...
Rodzaje włączników - czyli jaki wybrać?

Wyłącznik Perła BiałyŁącznik, wyłącznik, włącznik a może pstryczek?

Pojedynczy, podwójny, schodowy – do czego służy każdy z nich?
Który mam wybrać?

Ilu ludzi tyle określeń. Każde z nich jest poprawne. I jak tu być mądrym?
Powszechnie wiadomo że każdy włącznik/wyłącznik/łącznik służy jednocześnie do włączania i wyłączania oświetlenia. Najbardziej technicznym spośród wszystkich określeń jest ŁĄCZNIK.
Dziś "łącznikiem" posługuje się jedynie „stara gwardia” elektryków, dla większości to wyłącznik, włącznik
lub pstryczek

Każdy i tak nazywa je po swojemu – my określamy je skrótowo – od typu – np. „schodowy”.

Łącznik elektryczny przeznaczony jest do włączania i wyłączania prądu w instalacjach niskonapięciowych - może to być np. oświetlenie, wentylator lub inne odbiorniki prądu.

Najczęściej stosowane są wyłączniki klawiszowe – i takie też znajdziesz w naszej ofercie.  
 

Jak rozpoznać poszczególne typy łączników?
 wp-2 nova beż

Łącznik pojedynczy - włącznik jednoklawiszowy. Służy do włączania jednego obwodu np. jednej lampy znajdując

Łącznik świecznikowy (Wyłącznik podwójny) - posiada dwa przyciski (może mieć ich więcej) i stosowany jest do włączania żyrandoli podzielonych na strefy. np. żyrandol ma pięć żarówek, z czego jednym klawiszem włączamy dwie, a drugim trzy.ej się w pomieszczeniu. Ten wyłącznik nie odbija i działa na zasadzie przełącznika – włączając lub wyłączając obwód. 
 

wp-1 luna srebroŁącznik (Wyłącznik) schodowy - nazywany również klatkowym. Pozwala na włączanie i wyłączanie światła w dwóch różnych miejscach. Np. wchodzisz na schody i włączasz światło. Kiedy jesteś na górze wyłączasz je drugim wyłącznikiem. Należy stosować go w parach. Często wykorzystywany w dużych pomieszczeniach, gdzie dla wygody instalujesz włączniki w różnych miejscach po to aby mieć do nich łatwy dostęp bez potrzeby przemieszczania się. Wyłącznik występuje również w wersji podwójnej.
 

Łącznik krzyżowy (Wyłącznik krzyżowy) -  wyłącznik umieszczany w instalacji (jeden lub więcej) pomiędzy dwoma wyłącznikami schodowymi. Zapewnia możliwość użytkowania instalacji schodowej w więcej niż dwóch punktach – np. schody ze spocznikiem lub większych pomieszczeniach gdzie przewidziane są więcej niż dwa wyłączniki schodowe.
 

Łącznik zwierny (Wyłącznik dzwonkowy) – nazywany często przyciskiem. Wyposażony jest w sprężynkę umieszczoną pod klawiszem. Powoduje ona że wyłącznik załącza obwód tylko podczas naciśnięcia. Stosowany najczęściej do dzwonków (stąd jego nazwa) lub w wersji zwiernej światło załącza przekaźnik bistabilny i włącza światło na określony czas np. na klatkach schodowych w blokach.
 wp-2 fan srebrny

Łącznik dwubiegunowy - wyłącznik służy do łączenia dwóch obwodów o różnych napięciach np.230 i 12V. które muszą być wspólnie włączane i wyłączane jednym przyciskiem.

Wyłącznik żaluzjowy - załącza dwa obwody ale uniemożliwia włączenie ich jednocześnie. Takie rozwiązanie spotkamy m.in. w automatycznych żaluzjach, gdzie włączenie jednego przycisku powoduje otwieranie, a za pomocą przyciśnięcia drugiego - zamykanie. Wyłączniki żaluzjowe występują również w wersji zwiernej gdzie wystarczy tylko krótki impuls aby uruchomić automat żaluzjowy.